
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.2 mm |
| Width | 4.19 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 5.2 mm |
| Packaging | Box |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 200 mV |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Output Current | 50 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Voltage | 26 V |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 50 mA |
| Quiescent Current | 15 µA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Nominal Input Voltage | 40 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Load Regulation | 30 mV |
| Line Regulation | 30 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
